Jurajskie Porter Bałtycki z Browaru Na Jurze

1/06/2015, kategorie: Degustacje, tagi: Porter Bałtycki, Na Jurze

Wczoraj wieczorem miałem w planach inne piwo. Stoi sobie w lodówce i woła do mnie: otwórz mnie, otwórz! Ale była już prawie 22 na zegarku i nie chciało mi się czekać kolejnej godziny, aż piwo się ogrzeje. Toteż wyciągnąłem z magicznego kartonu z przedpokoju piwo awaryjne, od razu w niemal idealnej temperaturze: ciężką artylerię w postaci porteru bałtyckiego. Ale o dość niskim woltażu i w małej butelce.

etykieta-wykadrowana

Wygląd. Barwa ciemnobrunatna. Zaskakująco przejrzyste jak na piwo niefiltrowane i z zawartością słodu pszenicznego. Piana beżowa, bardzo bujna i drobniusieńka, niemal jak na azocie. Do tego bardzo trwała i przepięknie zdobiąca szkło.

Aromat. Porter bałtyki w całej krasie, czyli czekolada, kawa, a do tego sporo nut ciemnych owoców: suszone śliwki, wiśnie.

Smak. Alkohol ukryty: nic oprócz delikatnego rozgrzewania. Kawowe i czekoladowe. Pałętają się posmaki ciemnych owoców: suszonych śliwek, wiśni, czarnej porzeczki. Delikatne muśnięcie lukrecji na koniec. To wszystko na potężnej, słodkiej bazie słodowej.

Goryczka. Niska, kakaowa i delikatnie palona. Krótka. Raczej w dolnych granicach zakresu dla porteru bałtyckiego (20-40 IBU), chociaż duża słodycz mogła spowodować wrażenie goryczki mniejszej niż jest w istocie.

Odczucie w ustach. Gęste, oleiste. Pełne. Wysycenie średnio-niskie. Półsłodkie, bardzo gładkie.

Ogólne wrażenie. Pyszne piwo, prawdopodobnie najlepszy porter bałtycki, jaki do tej pory piłem. Piana zachwyca, wyrazisty aromat i złożony smak urzekają, praktycznie zerowa alkoholowość sprawia, że piwo pije się naprawdę przyjemnie, nie męczy. Pomimo wysokiego ekstraktu, piwo jest płytko odfermentowane, co nadaje mu mnóstwo ciała i wspaniałej słodyczy. Pycha, muszę sobie jeszcze sprawić kilka butelek. Leżakować chyba nie ma sensu, bo piwo już ma cechy charakterystyczne dla porządnie odleżakowanego porteru.


Jurajskie Porter Bałtycki (Browar Na Jurze)

Skład: woda źródlana; słody: pilzneński, monachijski, Carapils, wiedeński, diastatyczny, czekoladowy pszeniczny, Caraaroma, Carafa; chmiel: Lubelski, Marynka; drożdże S-189

Ekstrakt: 22°P

Alkohol: 7,5%


Następny wpis:


Poprzedni wpis: