Hoppy Birthday No. 1 z browaru Doctor Brew

20/01/2016, kategorie: Degustacje, tagi: Oatmeal Stout, Doctor Brew

Wybrałem się ostatnio po trzy piwka z serii Dziedzictwo od Peruna i jakoś tak rzuciła mi się w oczy butelka od Doctorów. Wiem, że Hoppy Birthday już było i żadna to nowość, ale ja jeszcze okazji nie miałem, więc pomyślałem sobie, że dlaczego by nie nadrobić zaległości świeżą warką? Zwłaszcza, że dodatki w postaci lasek wanilii i płatków z beczki po sherry zapowiadają całkiem fajne piwko.

etykieta-wykadrowana

Wygląd. Piwo jest, jak na wysoko ekstraktywny stout przystało, smoliście czarne, bez prześwitów. Piana beżowa, na początku dość obfita, ale szybko opada do cieniutkiej warstewki. Początkowo średniopęcherzykowa i niezbyt ładnie zbudowana, ale później zaczyna wyglądać znacznie lepiej. Ładny lacing.

Aromat. Mniej intensywny niż się spodziewałem, ale ciekawy. Delikatnie daje się wyczuć paloność idącą w stronę popiołu, a także zbożowość płatków owsianych. Słodki, waniliowy aromat dał się wyczuć na początku, ale szybko zanikł. Daje się za to wyczuć delikatne drewno, jednak nie kojarzące się z nutami wanilii, a raczej świeżo porąbanego drewna na opał.

Smak. Bardzo mocno palone, po części kawą, a po części spalonym chlebem. Półwytrawne idące w stronę półsłodkiego, ale z nieco wytrawniejszym, ziemistym i delikatnie ziołowym finiszem. Delikatna nuta alkoholowa na początku nieco przeszkadza, ale w posmaku pojawia się gęsta gorzka czekolada, która w tym połączeniu daje wrażenie jedzenia pralinki z likierem.

Goryczka. Średnia, palona i lekko ziołowa, dość długa.

Odczucie w ustach. Piwo jest nisko wysycone i stosunkowo pełne, gładkie, dość gęste.

Ogólne wrażenie. No muszę powiedzieć, że fajnie to wyszło. Piwo ma bogaty smak i aromat, wszystko jest tu na miejscu i z niczym się nie gryzie. Szkoda tej dość badziewnej pianki i może trochę aromatu, bo mógłby być wyrazistszy i tej wanilii też trochę brakuje. Ale ogólnie jest naprawdę solidnie. Godne polecenia piwko.


Hoppy Birthday No. 1 (Doctor Brew)

Skład: woda, słód pilzneński, słód karmelowy, słód czekoladowy, płatki owsiane, chmiel Fuggle, drożdże US-05, laski wanilii, płatki dębowe z beczki sherry Oloroso

Ekstrakt: 18°P

Alkohol: 7,6%

Goryczka: 48 IBU


Ocena: 4,3 / 5

(wygląd: 4, aromat: 4, smak: 5, odczucie w ustach: 5, ogólne wrażenie: 4)


Następny wpis:


Poprzedni wpis: