Old Ale, Birbant

24/07/2016, kategorie: Degustacje, tagi: Birbant, Old Ale

Od tygodnia nie piję nic poza własnymi piwkami. Nawarzyłem na tyle dużo, że muszę powoli robić miejsce w piwnicy na nowe warki. Ale piw w kolejce nadal mam sporo i trzeba powoli to oczyszczać. Dzisiaj kolej na Old Ale z Birbanta.

old-ale

Wygląd. Miedziane z niewysoką, jasnobeżową, drobną pianką. Przy nalewaniu pojawia się fajny kaskadowy efekt na piance, ale ta jest nietrwała i szybko zanika do zera.

Aromat. Ciekawa mieszanka nut drewnianych z szuszonymi owocami i porto. Alkoholu niemal nie czuć. Typowych dla stylu nut orzechowych lub karmelowych nie czuć, ale mimo wszystko jest przyjemnie.

Smak. Tu już jest mniej ciekawie. Lekko spirytusowy alkohol jest na pierwszym planie. Za nim majaczą sobie nuty beczkowe i delikatne suszone owoce, podszyte leciutkim karmelem, ale przyznam, że spodziewałem się ich na pierwszym planie. Półwytrawne.

Goryczka. Niska, ziołowa i alkoholowa, trochę zalegająca.

Odczucie w ustach. Wysycenie średnie, musujące. Pełnia średnia.

Ogólne wrażenie. Mam wrażenie, że ten Old Ale to mógłby być trochę older. Alkohol jest zbytnio wyeksponowany i zamiast delikatnie rozgrzewać, wdziera się w smak i wszystko psuje. Pod nim coś tam się dzieje, ale nie dość, żeby odsunąć spirytus na dalszy plan. Przypuszczam, że jeszcze z pół roku w piwniczce mogłoby zrobić temu piwu dobrze, chociaż po tym stylu spodziewałem się, że już będzie porządnie wyleżakowane. Niestety, trochę się zawiodłem.


Old Ale (Birbant)

Skład: woda, słód jęczmienny, słód karmelowy, cukier muscovado, chmiel East Kent Golding, drożdże WLP022 Essex Ale Yeast. Leżakowane z płatkami dębowymi

Ekstrakt: 19,1°P

Alkohol: 7,4%

Goryczka: 33 IBU


Ocena: 3,4 / 5

(wygląd: 4, aromat: 4, smak: 3, odczucie w ustach: 4, ogólne wrażenie: 3)


Następny wpis:


Poprzedni wpis: