Po Godzinach: Red IPA, Amber

12/07/2016, kategorie: Degustacje, tagi: Amber, Po Godzinach, Red IPA

Jakiś czas temu uwarzyłem Red IPA. Recepturę zmodyfikowałem za namową kolegi, jednak w pierwszej jej wersji w zasypie miał się znaleźć słód parzony. Zamiast niego wszedł słód monachijski. Nachmieliłem toto odmianą Mosaic. Aż tu nagle pojawiła się cerwona IPA z Ambera. Też jest Mosaic (chociaż obok innych odmian), jest słód parzony (obok pilzneńskiego — u mnie był za to karmelowy). Troszkę mniej IBU, zaledwie o pół stopnia Blg niższy ekstrakt. Ogólnie piwa bardzo porównywalne. Aż ciekawość mnie wzięła na myśl o bezpośrednim porównaniu. No, może nie bezpośrednim, bo mojego piwa już dawno nie ma; za dobre było, żeby je kisić. Tym niemniej mam w miarę na świeżo punkt odniesienia, zobaczmy zatem, co oferuje Red IPA z Ambera.

po-godzinach-red-ipa

Wygląd. Ciemnobursztynowe, klarowne. Piana bardzo bujna, na początku drobna, ale szybko zbija się z średnie i grube pęcherzyki. Jasnobeżowa, trwała, lepka i ładnie zdobiąca szkło.

Aromat. Z butelki przede wszystkim słodowy, chlebowo-karmelowy. Ze szkła do głosu również dochodzą chmiele, chociaż są mocno stonowane, by nie napisać, słabe. Nuty żywiczne z bardzo delikatnym cytrusem, a gdzieś daleko w tle pojawia się ropa naftowa, typowa dla chmielu Mosaic.

Smak. Półwytrawne, nawet idące lekko w półsłodkie. Karmel jest bardzo wyraźny i przeplata się z lekkimi akcentami opiekanymi, tostowymi. Chmiel dość lekko kontruje słodowość, podobnie jak w aromacie, wnosząc nieco leśnych posmaków.

Goryczka. Średnia, żywiczna, raczej krótka.

Odczucie w ustach. Średnia treściwość, wysycenie również średnie.

Ogólne wrażenie. Całkiem dobre piwko. Moim zdaniem jest troszkę za mocno przesunięte na stronę słodowości i byłoby fajnie, gdyby chmiel troszkę intensywniej dał o sobie znać. Bez wystarczającej chmielowej kontry piwo okazuje się przyciężkawe, ale poza tym jest naprawdę nieźle. Przyjemnie się toto pije.


Po Godzinach: Red IPA (Amber)

Skład: woda, słód pale ale, słód pilzneński, słód melanoidowy, chmiele (Citra, Cascade, Mosaic, Yellow Sub), drożdże Fermentum Mobile FM52 "Amerykański Sen"

Ekstrakt: 14,5°P

Alkohol: 5,8%

Goryczka: 45 IBU


Ocena: 4,0 / 5

(wygląd: 4, aromat: 4, smak: 4, odczucie w ustach: 4, ogólne wrażenie: 4)


Następny wpis:


Poprzedni wpis: