Komes Porter Bałtycki Płatki Dębowe, Fortuna

19/01/2017, kategorie: Degustacje, tagi: Porter Bałtycki, Fortuna

W kolejnej odsłonie porterowych degustacji z okazji Święta Porteru Bałtyckiego postanowiłem zaserwować sobie Komesa. Nie byle zwykłego, a pochodzącego z wydanej jakiś czas temu limitowanej serii. Znalazły się w niej również degustowane wcześniej RIS i Porter Malinowy, za to dzisiaj ostatni z zestawu, czyli wersja leżakowana z płatkami dębowymi.

porter-baltycki-platki-debowe

Wygląd. CIemnobrązowe, pod światło prześwitujące na rubinowo, klarowne. Piana niezbyt obfita, drobna, beżowa. Ładnie zbudowana, ale niespecjalnie trwała. Dość lepka.

Aromat. Niezbyt wyraźny, z jednej strony likierowy i drzewny (obstawiam, że użyto jakichś delikatniejszych płatków dębowych), z drugiej troszkę leciutko kartonowy od słodu pilzneńskiego. Z tyłu czai się delikatna czekolada.

Smak. Tu już więcej porteru w porterze. Jest czekolada i nieco kawy, zaś likierowy alkohol delikatnie rozgrzewa jamę ustną. W posmaku pojawia się paloność w stylu przypalonej skórki od chleba, nieagresywna, ale wyraźnie wyczuwalna. Z czasem, wraz z ogrzewaniem się piwa, pojawiają się w nim ciekawe nuty owocowe, leciutko kwaskawe, kojarzące mi się z wiśniami, czy może raczej z wiśniówką, bo towarzyszy jej wspomniany lekki alkohol. Nut dębiny niestety nie czuję.

Goryczka. Niska, palona, krótka.

Odczucie w ustach. Dość pełne, średnio wysycone.

Ogólne wrażenie. Po ocenach na Ratebeer spodziewałem się czegoś naprawdę zrywającego kapcie, ale niestety rozczarowałem się. Aromat jest mało wyrazisty i prawie w nim nie ma tego, czego spodziewałem się po dębinie. Z drugiej w smaku to niewiele więcej niż bazowy Komes Porter, a więc niby solidne piwo, ale jednak trochę zawodzące oczekiwania. Pije się przyjemnie, ale moim zdaniem to nie jest piwo wybitne. Warto spróbować, ale niekoniecznie powtarzać.


Komes Porter Bałtycki Płatki Dębowe (Fortuna)

Skład: woda, słody jęczmienne: pilzneński i palony, ekstrakt słodowy jęczmienny, płatki dębowe, chmiel Herkules, drożdże dolnej fermentacji W34/70

Ekstrakt: 21°P

Alkohol: 9%


Ocena: 3,9 / 5

(wygląd: 4, aromat: 3, smak: 4, odczucie w ustach: 5, ogólne wrażenie: 4)


Następny wpis:


Poprzedni wpis: