Barley Wine Bourbon Barrel Aged, Doctor Brew

22/02/2017, kategorie: Degustacje, tagi: Doctor Brew, barrel aged, Barley Wine

No i nareszcie nadszedł ten dzień, kiedy postanowiłem odpieczętować barley wine od Doctorów z serii leżakowanej w beczce. Pamiętam, że na te piwka nakręcił się niezły hype, na tyle, że w wielu miejscach sprzedawane było na zapisy. Ja załapałem się tylko na wersję z beczki po brandy, ale parę tygodni później szczęście się jednak do mnie uśmiechnęło i przypadkiem trafiłem na wersję po bourbonie.

barley-wine-bba

Wygląd. Ciemnozłociste, klarowne. Jasnobeżowa pianka formuje się niewysoka i jak to w barley wine, nie utrzymuje się za długo, zanikając do zaledwie krążka wokół ścianek szkła.

Aromat. Nawet nie trzeba zbliżać się do szkła, żeby poczuć beczkę. Aromat dębu, wanilii i kokosa jest tak mocny, że dominuje absolutnie wszystko. Po zakręceniu szkłem wychodzi też dość wyraźna gotowana brukselka.

Smak. O mamusiu! Dębina naprawdę zrobiła robotę, bo czuć ją niesamowicie mocno również w smaku. Nie udaje jej się do końca zagłuszyć karmelowości słodu, ale mimo wszystko na pierwszym planie jest bourbon. Alkohol jest świetnie ukryty; poza grzaniem przełyku, w ogóle go nie czuć.

Goryczka. Dość wysoka, ale nie na tyle, by dominować; kontruje jedynie wysoką słodycz.

Odczucie w ustach. Półpełne, nisko wysycone.

Ogólne wrażenie. Bardzo fajne piwko; piłbym więcej, gdybym miał. Beczka zdominowała je, a cechy barley wine są tylko subtelnym tłem dla bohatera pierwszoplanowego. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko aromatu bez gotowanych warzyw, ale da się z tym żyć. Zwłaszcza, że jest po prostu pyszne.


Barley Wine Bourbon Barrel Aged (Doctor Brew)

Skład: woda, słody (pilzneński, karmelowy), ekstrakt słodowy, chmiele (Ella, Mosaic, Amarillo, Centennial), drożdże

Ekstrakt: 24°P

Alkohol: 10,5%

Goryczka: 80 IBU


Ocena: 4,5 / 5

(wygląd: 4, aromat: 3, smak: 5, odczucie w ustach: 5, ogólne wrażenie: 5)


Następny wpis:


Poprzedni wpis: