Barley Wine, Droctor Brew

20/02/2017, kategorie: Degustacje, tagi: Doctor Brew, Barley Wine

Dzisiaj już „klasyczny” barley wine z Doctora Brew. Pamiętam jak wyszły pierwsze warki tego piwa i ichniego RISa. Stosunkowo ciężko je było dostać, bo to były czasy, kiedy mało kto takie sztosy warzył. Ludzie chwalili się, że mają na wymianę, ech… Ja się na te bronki nie załapałem, ale zawsze można nadrobić którąś kolejną warką, co niniejszym czynię.

barley-wine

Wygląd. Ciemnozłote, klarowne, z bujną jasnobeżową pianą o średnich bąbelkach, zbijających się po chwili w grubsze. Niezbyt trwała, ale nie opada do końca.

Aromat. Moje pierwsze pytanie brzmiało tu: „pilzneński”? I rzeczywiście, nie myliłem się. Zresztą ciężko się pomylić, poczułem bowiem mieszankę zboża i kartonu. Pod nim czai się lekkuchny alkohol. Całość jest mało złożona i raczej średnio zachęcająca.

Smak. Tu już jest lepiej niż w aromacie. Jest delikatnie słodko, likierowo, z nutami, o które bym nie podejrzewał barley wine, a mianowicie czuję tu lukrecję. Poza tym jest też nieco karmelu. Alkohol mógłby być nieco lepiej schowany, ale przynajmniej nie daje bimbrem.

Goryczka. Średnia do wysokiej, leśno-alkoholowa.

Odczucie w ustach. Średnia pełnia, dość wysokie wysycenie. Uroki piwa refermentowanego w butelce…

Ogólne wrażenie. Specjalnego szału nie ma. To poprawny barley wine, ale w żadnym razie nie wybija się ponad przeciętność. Jestem w stanie zrozumieć, że dwa lata temu mógł być naprawdę wyjątkowym piwem, ale dzisiaj jest większa konkurencja i na tle innych Doctor Brew wypada tu po prostu nijako. Dodajmy do tego lekkie przegazowanie i rozpoczynające się niezbyt piękne nuty utlenienia i wychodzi piwo na „tróję”. Da się wypić, ale od razu nachodzą mnie tęskne myśli o innych, lepszych przedstawicielach gatunku…


Barley Wine (Doctor Brew)

Skład: woda, słody (pilzneński i karmelowy), ekstrakt słodowy, chmiele (Ella, Mosaic, Amarillo, Centennial), drożdże

Ekstrakt: 24°P

Alkohol: 10,5%

Goryczka: 80 IBU


Ocena: 3,3 / 5

(wygląd: 4, aromat: 3, smak: 4, odczucie w ustach: 3, ogólne wrażenie: 3)


Następny wpis:


Poprzedni wpis: