Destruktor, Browar Zakładowy

19/02/2017, kategorie: Degustacje, tagi: Barley Wine, Zakładowy

Sobota miała stać pod znakiem Destruktora, jednak memoria fragilis est i zapomniałem się wczoraj napić piwa. Ot, jakoś tak mi z głowy wyleciało. Za to dzisiaj już nie odpuszczam i nadrabiam przygodę z Browarem Zakładowym i jego Destruktorem. Piwko jest stosunkowo świeże, więc spodziewam się miłego chmielowego charakteru.

destruktor

Wygląd. Ciemnozłote, klarowne. Pianka barwy złamanej bieli, niska i krótkotrwała, opada do krążka wokół ścianek szkła, ale za to zostawia potem ładną falbankę.

Aromat. Słodki, słodowo-chmielowy. Czuć słodowość kojarzącą się ze świeżo rozłamanym ziarnem słodu pale ale, taką nieco zbożową, nieco karmelową. Obok niej za to jest przyjemna żywiczna nuta chmielowa.

Smak. Słodkie, ale mimo wszystko przede wszystkim chmielowe. Żywica jest zdecydowanie pierwszoplanowym aktorem, a dopiero za nią pojawia się masa słodyczy, coś na pograniczu karmelu i miodu. Alkohol delikatnie rozgrzewa, ale jest dobrze ukryty.

Goryczka. Wysoka, leśna, dość długo utrzymująca się. Dobrze kontruje wysoką słodycz.

Odczucie w ustach. Średnia w kierunku wysokiej pełnia, niskie wysycenie.

Ogólne wrażenie. No, muszę przyznać, że jestem usatysfakcjonowany. Destruktor to przyzwoity przedstawiciel gatunku barley wine, słodki, ale nie mulący, dobrze skontrowany chmielem. Ten chmiel nawet nadaje piwu pewnej zdradliwej pijalności, czy wręcz rześkości; nie czuć, że Destruktora powinno się sączyć małymi łyczkami przez cały wieczór. Można sobie co prawda życzyć nieco większej złożoności, bo umówmy się: poza dość jednowymiarową słodyczą, słód tutaj nie wniósł za dużo. Ale z drugiej strony można się spodziewać, że to się zmieni wraz z leżakowaniem i pojawianiem się nut utlenienia. Druga butelka jest w piwnicy i z chęcią ją odkapsluję za rok.


Destruktor (Browar Zakładowy)

Skład: woda, słód jęczmienny, chmiele (Tomahawk, Chinook, Cascade), drożdże US-05

Ekstrakt: 24°P

Alkohol: 9,5%

Goryczka: 99 IBU


Ocena: 4,2 / 5

(wygląd: 5, aromat: 4, smak: 4, odczucie w ustach: 5, ogólne wrażenie: 4)


Następny wpis:


Poprzedni wpis: