Wrclw Barley Wine, Browar Stu Mostów

21/02/2017, kategorie: Degustacje, tagi: Stu Mostów, Barley Wine

No i doczekałem się. Po nienadającym się do spożycia Wacław Rye Risie, Browar Stu Mostów poszedł za ciosem i uwarzył drugiego mocnego Wacława. Oczywiście mam nadal w głowie poprzednią degustację piwa z tego browaru i podświadomie spodziewam się katastrofy. Może to dobry omen, może pozytywnie się rozczaruję. Oby!

wrclw-barley-wine

Wygląd. Dość klarowne, barwy ciemnomiedzianej, niemal brunatnej. Piana jasnobeżowa, niewysoka i krótkotrwała, opadająca do zera.

Aromat. Na początku alkoholowy i lekko winny, przypominający porto. Brak nut pochodzących od chmielu, a i słód ciężko tu zidentyfikować. Po chwili dołącza się jednak coś nieoczywistego, jakby rodzynki i coś delikatnie opiekanego. Zajęło mi chwilę domyślenie się, że chodzi o melasę. Po szybkim zerknięciu na skład mam potwierdzenie: melasa jest w składzie.

Smak. Umiarkowanie słodkie, słód wpada tu w karmel i też w lekkie rodzynki. Bardzo, ale to bardzo mocno czuć melasę. Wbrew pozorom, alkohol jest nieźle ukryty. Całość kojarzy się z porządnym rumem.

Goryczka. Niziutka.

Odczucie w ustach. Dość wysoka pełnia, średnie w stronę niskiego wysycenie.

Ogólne wrażenie. No, mogę chyba powiedzieć, że browar się w moich oczach zrehabilitował. To wcielenie Wacława jest intrygujące. Myślę, że ma potencjał do leżakowania i za jakiś rok może być prawdziwym hitem, kiedy alkohol jeszcze lepiej się ułoży, a dojdą jakieś nutki utlenienia. Ale ta melasa po prostu zabija! Czegoś takiego się nie spodziewałem. To nie jest piwo, które od razu „wchodzi”, trzeba dać mu chwilę, przywyknąć do niego. Ale po paru minutach zaczyna się robić bardzo, ale to bardzo ciekawe, naprawdę jedyne w swoim rodzaju. Jak ktoś trafi, to nie ma się co wahać, tylko kupować, do wypicia na świeżo, albo najlepiej do przetrzymania w piwnicy.


Wrclw Barley Wine (Stu Mostów)

Skład: woda, słody jęczmienne: pilzneński, monachijski, karmelowy 110-130 EBC, karmelowy 300 EBC, chmiele: Columbus, Styrian Goldings, melasa trzcinowa, drożdże S-04

Ekstrakt: 24,7°P

Alkohol: 9,6%

Goryczka: 50 IBU


Ocena: 4,1 / 5

(wygląd: 3, aromat: 5, smak: 4, odczucie w ustach: 4, ogólne wrażenie: 4)


Następny wpis:


Poprzedni wpis: