Sjokolade & Kirsebærporter, Austmann

15/03/2017, kategorie: Degustacje, tagi: English Porter, Austmann

Kiedy ostatnio wybrałem do degustacji norweski porter, jakoś tak mi sie przypomniało, że parę miesięcy temu kumpel z Oslo przywiózł mi jeszcze jedno piwko w tym samym stylu (jeno ekstraktywniejsze). Porter z ziarnami kakaowca i wiśniami, uwarzony przez browar Austmann. Jest on od czasu do czasu do kupienia w Polsce, ale jak dotąd nie miałem okazji go spróbować.

sjokolade-kirsbaerporter

Wygląd. Ciemnomiedziane, klarowne, prześwitujące. Pianka niewysoka, jasnobeżowa, szybko redukująca się do krążka wokół ścianek szkła.

Aromat. Kakao, kakao i jeszcze raz kakao! Bardzo mocne, normalnie jakbym zapakował nos w „książkę” DecoMorreno. Wiśni nie czuję, bo kakao przykrywa absolutnie wszystko.

Smak. Na pierwszy łyk: wytrawnie, z lekkim łaskotaniem alkoholu. Po przełknięciu pozostaje w finiszu ciemna czekolada, wpadająca wręcz w lekką paloność. Kakao również jest, mocno zresztą wyczuwalne retronosowo. Wiśni ponownie jakoś nie czuję. Jest bardzo delikatna kwaskowość, ale równie dobrze mogły ją spowodować ciemne słody. Dopiero w posmaku zaczyna majaczyć leciutka pestkowa cierpkość, która faktycznie może się kojarzyć z wiśniami. Ale powiedzmy szczerze: gdyby na etykiecie nie było wymienionych wiśni, to bym się nie domyślił. Chmiel wnosi dość wyraźną jak na porter ziołową goryczkę.

Odczucie w ustach. Średnia pełnia, niskie wysycenie.

Ogólne wrażenie. Nie wiem, co sądzić o tym piwie. Z jednej strony to naprawdę solidny porter, bardzo smaczny i satysfakcjonujący. Z drugiej jednak strasznie rozczarowuje brak oznak obecności wiśni. Liczyłem na lekką owocową kwaśność, jakiś wiśniowy aromat, ale nie ma z tego nic. Wielka, wielka szkoda, bo moim zdaniem wniosłoby to bardzo fajny dodatkowy wymiar do tego i tak ciekawego piwa.


Sjokolade & Kirsebærporter (Austmann)

Skład: woda, słód jęczmienny, wiśnie, ziarna kakaowca, chmiel, drożdże

Alkohol: 7,5%


Ocena: 4,0 / 5

(wygląd: 4, aromat: 4, smak: 4, odczucie w ustach: 4, ogólne wrażenie: 4)


Następny wpis:


Poprzedni wpis: