Porter Podbity Śliwką, Jabłonowo

26/04/2017, kategorie: Degustacje, tagi: Porter Bałtycki, Jabłonowo

Piękna, malowana, czarna butelka. W niej imperialny porter bałtycki, długo leżakowany, z dodatkiem wędzonych śliwek. Brzmi jak Imperium Prunum? Otóż nie. To Jabłonowo postanowiło pośmiać się z szału na specjał z Kormorana i wypuściło swój produkt, ponoć niemal równie dobry, a kilkakrotnie tańszy.

porter-podbity-sliwka

Wygląd. Ciemnobrunatne, niemal czarne. Piana dość bujna, beżowa, drobna i lepka.

Aromat. Wędzonka jest na pierwszym planie i przypomina mi tę ze Schlenkerli, a więc bukową. Za nią jest kwaskowata śliwka. Spod spodu po jakimś czasie wychyla się słodki zapach karmelu skontrowany nutami tostowymi. Całkiem przyjemnie, choć trochę niespójnie.

Smak. Słodki. Mnóstwo tu zbożowości i lekkiej paloności, zupełnie jakbym wcinał trochę za mocno przyprażone płatki owsiane. Nutka kwaskowatości kojarzy się z ciemnym słodem, a nie ze śliwką, zaś wędzonki praktycznie wcale nie ma; wychodzi dopiero w finiszu. Nie ma też alkoholu, co akurat jest bardzo dobre. Goryczka raczej symboliczna, palona.

Odczucie w ustach. Pełne, średnio wysycone.

Ogólne wrażenie. Do Imperium Prunum to jeszcze temu piwu brakuje, ale trzeba przyznać, że za 15 złotych to bardzo udany produkt. Nieco męczący może i piłoby się przyjemniej gdyby w smaku zostało ciut mniej słodyczy, ale w zasadzie nie ma co narzekać. Jak ktoś nie próbował, to niech poszuka. Jeszcze da się to znaleźć.


Porter Podbity Śliwką (Jabłonowo)

Skład: woda, słody jęczmienne (monachijski, pilsneński, wiedeński, karmelowy), słód żytni (palony), cukier, chmiel (Aurora, Sybilla), naturalna wędzona śliwka 2%

Ekstrakt: 25°P

Alkohol: 9,9%


Ocena: 4,1 / 5

(wygląd: 5, aromat: 4, smak: 4, odczucie w ustach: 4, ogólne wrażenie: 4)


Następny wpis:


Poprzedni wpis: