Achtung Panzer, Beer Bros

21/05/2017, kategorie: Degustacje, tagi: Lager, barrel aged, Beer Bros

Niby IPA było ostatnio na łamach bloga mało, ale chyba nigdy specjalnie nie obfitowało tu w lagery. Nie licząc porterów bałtyckich, rzecz jasna. A tu niespodziewajka: Beer Bros zrobili dolniaka, w zasypie dali to, co moglibyśmy znaleźć w pełnosłodowym eurolagerze, ale nachmielili po amerykańsku i przeleżakowali w beczce po szkockiej whisky. No aż szkoda nie spróbować.

achtung-panzer

Wygląd. Klarowne, bursztynowe, bez piany.

Aromat. Słodki, waniliowy — czuć, że to beczka. Pod nią mamy też sporo karmelowej słodowości. Naprawdę sporo. Ten Carapils to musiał stanowić sporą część zasypu…

Smak. Pierwsze wrażenie: słodki i alkoholowy. Alkohol co prawda jest szlachetny, ale wyraźnie wyczuwalny. Beczkowa wanilia i kokos jak najbardziej są. Jest też mocarna słodowość, przede wszystkim karmelowa, ale na szczęście niezbyt nachalna. Goryczka raczej symboliczna, rywalizująca ze słodkim posmakiem przypominającym migdałowe landrynki.

Odczucie w ustach. Dość duża pełnia, bardzo niskie wysycenie.

Ogólne wrażenie. Całkiem niezłe piwo, choć jak na mój gust, trochę za słodkie. Jakby mi powiedzieli, że to barleywine, to też bym uwierzył i szczerze mówiąc nie do końca rozumiem idei robienia piwa dolnej fermentacji w momencie, kiedy czysty słodowy profil nie jest oczekiwanym końcowym efektem. Już nawet kij z tym (moim zdaniem przesadzonym) karmelem, ale przecież beczka daje na tyle wyraźne aromaty, że zwykłe US-05 byłyby nie do odróżnienia — a taniej by wyszło, bo nie trzeba fermentować w niskiej temperaturze. No ale ogólnie nie jest źle. Amerykańskiego chmielu co prawda nie czuć, ale beczka robi swoje. Jak ktoś lubi takie klimaty, to na pewno Achtung Panzer będzie chciał spróbować. Chociaż chyba tylko w ramach ciekawostki.

Gwoli informacji: Achtung Panzer wyszedł w 366 ręcznie numerowanych butelkach. Moja miała numer 122.


Achtung Panzer (Beer Bros)

Skład: woda, słody (pilzneński, Carapils), chmiele (Aurora, Citra, Cascade, Mosaic), płynne drożdże lagerowe

Ekstrakt: 23,3°P

Alkohol: 10,7%


Ocena: 3,9 / 5

(wygląd: 3, aromat: 4, smak: 4, odczucie w ustach: 4, ogólne wrażenie: 4)


Następny wpis:


Poprzedni wpis: