Kwas Thēta, Pinta

24/05/2017, kategorie: Degustacje, tagi: wiśniowe, Pinta, Imperial Stout

Jakoś z pół roku temu degustowałem Babskie z Browaru Spółdzielczego. Był to dziki RIS z wiśniami. W tym samym stylu powstało jednak jeszcze jedno piwo, a mianowicie Kwas Thēta z Pinty. Ciekawe, które będzie lepsze?

kwas-theta

Wygląd. Bardzo ciemnobrunatne z pianą wysoką na jeden palec, jasnobrązową, drobną, nietrwałą.

Aromat. Jest umiarkowanie kwaśno i zdecydowanie owocowo. Wiśnie wydają się faktycznie kwaśnie, a za nimi czai się też nieco czekolady, dając bardzo fajny, pralinkowy efekt. Jest też delikatnie stajenny funk.

Smak. O matko, jaki intensywny! Kwaśność jest na dość wysokim poziomie i faktycznie jest owocowa, ale też mnóstwo tu gorzkawej pestkowości. Całość jest wytrawna i zdecydowanie czuć tu nuty Brettów, z tą ich charakterstyczną „słomianością”. Razem z goryczką od chmielu, całość w posmaku robi się agresywna i lekko piekąca. Nie czuć alkoholu. W finiszu, na sam koniec, pojawia się delikatna nutka czekoladowa.

Odczucie w ustach. Pełnia co najwyżej średnia, niskie wysycenie.

Ogólne wrażenie. Trzeba przyznać, że wyszło całkiem nieźle, jednak coś mi tu nie do końca pasuje. Może te Bretty (stwierdzam, że nie jestem fanem), sam nie wiem. Smak jest aż za intensywny, choć brzmi to jak jakaś herezja. Ale właśnie tak to odbieram — piwo tak agresywnie atakuje smysł smaku, że większy łyk staje się po prostu nieprzyjemny. To oczywiście wymusza powolne sączenie piwa i wtedy sprawia ono przyjemność, ale chyba wolałbym, gdyby tego gryzącego uczucia nie było. Poza tym kawał solidnej roboty.


Kwas Thēta (Pinta)

Skład: woda, słody jęczmienne (pale ale, crystal, red crystal, pale chocolate, chocolate), palony jęczmień, chmiele (Admiral, East Kent Goldings, Fuggles), ekstrakt chmielowy CTZ, sok z kwaśnych wiśni, cukier, drożdże (Safale US-05, Safspirit American Whiskey), blend bakterii kwasu mlekowego (L. plantarum, L. delbrueckii, L. brevis), blend dzikich drożdży Brettanomyces The Yeast Bay "Amalgamation"

Ekstrakt: 24,7°P

Alkohol: 10,2%


Ocena: 3,8 / 5

(wygląd: 4, aromat: 4, smak: 3, odczucie w ustach: 4, ogólne wrażenie: 4)


Następny wpis:


Poprzedni wpis: