Porter Leżakowany 9 Miesięcy, Jabłonowo

31/05/2017, kategorie: Degustacje, tagi: Porter Bałtycki, Jabłonowo

Pamiętacie Porter Podbity Śliwką? To było, jak niesie wieść gminna, piwo zrobione z doskoku, pod wpływem szału związanego z Imperium Prunum, na bazie już gotowego piwa bazowego. A tym piwem bazowym był leżakowany całe 9 miesięcy porter imperialny. I właśnie jego mam dziś zamiar spróbować.

porter-lezakowany-9-miesiecy

Wygląd. Bardzo ciemnobrunatne ze stosunkowo bujną beżową pianką, dość trwałą, gęstą i ślicznie oblepiającą szkło. Jedno z najlepiej wyglądających piw, jakich próbowałem.

Aromat. Dość słodki. Miesza się tu kakao, karmel i likier wiśniowy. Czuć to długie leżakowanie. Czuć też leciuteńką zbożotekturę, ale na szczęście daleko w tle, za innymi, znacznie intensywniejszymi zapachami.

Smak. O ludzie, ależ tu fajnie czuć wiek piwa! Suszone wiśnie wręcz szturmują usta i wdzierają się od tyłu ponownie do nosa. Kwaśność od ciemnego słodu jest na umiarkowanym, ale wyczuwalnym poziomie, dobrze kontrastującym z gęstą czekoladą, stanowiącą trzon smaku i faktury piwa. Wszystko wieńczy delikatna i zwiewna, ale wystarczająco mocna, by była w oczywisty sposób wyczuwalna, palona goryczka przypominająca mocną kawę. Alkohol jest ładnie schowany: leciutko rozgrzewa, ale nie piecze. Mocy piwa w zasadzie trzeba się domyślać.

Odczucie w ustach. Pełne, gęste, wysycone co najwyżej średnio.

Ogólne wrażenie. Świetne piwo. Naprawdę, po browarze Jabłonowo nie spodziewałbym się takiego majstersztyku, ale jakaż to przyjemna niespodzianka! Intensywny i bogaty smak, wspaniała deserowa ciężkość i gęstość, świetny wygląd — po prostu palce lizać. Do tego to jedno z niewielu mocnych piw, które są w dzisiejszych czasach sprzedawane niedoleżakowane. Tutaj czuć solidne leżakowanie i zastanawiam się, czy jest sens dodatkowo to piwo leżakować. Ono może być już u szczytu swojej formy. Przekonam się jak spróbuję wersji wyleżakowanej za rok. Za te 8 złotych mogłem sobie pozwolić na drugą butelkę, a co!


Porter Leżakowany 9 Miesięcy (Jabłonowo)

Skład: woda, słody jęczmienne (monachijski, pilzneński, wiedeński, karmelowy), słód żytni palony, cukier, chmiele (Aurora, Sybilla), drożdże

Ekstrakt: 24°P

Alkohol: 9,9%


Ocena: 4,8 / 5

(wygląd: 5, aromat: 4, smak: 5, odczucie w ustach: 5, ogólne wrażenie: 5)


Następny wpis:


Poprzedni wpis: